Varas viis korteri tühjaks, kui kõrvaltoas magasin

Me teame, et sa muretsed mõnikord murdvaraste pärast. Ja et sa muretsed nende pärast valel ajal – siis, kui sa kodust ära oled. Võib kõlada uskumatult, aga enamik vargusi kodudest sünnib pererahva kodus olles. 

Tühi maja või suvila tundub ju magus sihtmärk kõigile pahalastele. Kuid vargad teavad, et tühi maja on enamasti ka korralikult kaitstud, uksed-aknad suletud, lukud kinni ja võib-olla signalisatsioongi peal. Ning varaste lemmik – väiksemat ja kallimat sorti, lihtsasti turustatav kraam nagu nutiseadmed ja väiksem koduelektroonika – enamasti ka ära viidud.

Kodus viibides hoiavad inimesed aga sageli uksi lukustamata, soojal ajal ka aknaid irvakil. Isegi siis kui ise magavad, peenarde vahel töötavad või tagaaias grillivad. Varga jaoks on see justkui kutse sinu koju ning pole ime, et soojemate ilmade saabumisega käib igal aastal kaasas ka varguste sagenemine. Olgu see siis irvakil aknast, lukustamata kuurist, esikust, ööseks lahti unustatud elutoast.

Gaasirünnak pererahvale

Tallinnast pärit Kaja kesklinnakorterisse murti sisse mullu suvel, kui pererahvas otse kõrvaltoas magas. Veelgi õõvastavamaks teeb selle varguse aga kurjategija jultumus. “Varas pääses sisse teise korruse rõdult, kuigi uks oli vaid tuulutusasendis ja lasi korterisse, nagu arvas kriminaalpolitsei, unegaasi,“ kirjeldas Kaja. “Ta viis minema umbes 20 000 euro väärtuses asju, mida me tagasi ei saanudki.”

Gaasi kasutamine pererahva uimastamiseks on õnneks küll haruldane, enamasti eelistavad sulid kergemat kraami mida lihtne kaasa võtta. Varastatakse ehteid, rahakotte, arvuteid ja ridiküle. Kuid juhtub ka, et koridorist leitud võtmetega tehakse tühjaks garaažid, kuurid ja autod.

Varas kardab tähelepanu

Kuidas kaitsta end varga eest, kes soojal ajal irvakil akende-uste tagant kiiret saaki jahivad?

Varas ei karda turvaust ega kõrgtehnoloogilist lukku, piisava kannatuse ja õigete tööriistadega saab varas jagu ka kõige kangemast lukust. Enam kui miskit muud kardab varas tähelepanu.

Seepärast on tähtsaim hoida magades või kodust väljas olles uksed-aknad niiviisi suletuna, et ilma lärmi tegemata neist siseneda ega väljuda ei saaks. Arvestades, millist kahju võib tekitada ainuüksi esikust kaasavõetud arvutikott telefoni ja võtmekimbuga (selleks kulub alla minuti!), polegi välisukse lukus hoidmine nii jabur mõte.

Teiseks – suhtle naabritega! Tugev kogukonnatunne ja inimeste tähelepanelikkus ümbruse suhtes, üksteise teavitamine kahtlasest liikumisest teeb varaste elu raskeks.

Ning kolmandaks, kaitse kodu ka nutika valvesüsteemiga. Möödas on ajad, kui tõhus valvesüsteem oli luksuskaup, suurest valikust leiab ka väga taskukohase hinnaga nutivalve pakkumisi. Isevalvamise täispaketi, kus valveseadmed, valverakendus nutiseadmele, alarm ja vajadusel ka turvafirma väljasõit on hinna sees, maksab parimate pakkujate juures vähem kui üks perepizza.

Soodne nutivalve peletab ja kaitseb

USA kindlustusettevõtete uuringu järgi valib kolmest murdvargast kaks juba ainuüksi valvekaamerat nähes endale uue ja lihtsama ohvri. Ülejäänud kolmandiku peletab häire korral käivituv signalisatsioon, sest mäletate – üle kõige kardab varas tähelepanu? Häirest saab teate ka valvekeskus või koduomanik, kes saab nutiseadmest kodus toimuvale pilgu heita ning vajadusel naabrit, turvafirmat või politseid teavitada. Oluline on vaid valvesüsteemi kasutada ka kodus olles, ehk magamise ajaks maja välisuksed ja aknad puldi või nutitelefoniga valvestada. Mitmekorruselises kodus saad näiteks valvestada terve alumise korruse ja garaaži, lisaks kõik rõduuksed ja aknad.

Igaüks kirjeldab kodu erinevalt: mõnele algab see õunapuudest akna all, mõnele perekonnast, mõnele põlvkondade pikkusest ajaloost. Kuid ütlemata jäetakse see, milles kõik on ühel nõul – kodu algab meelerahust. Rahulikku kevadhooaega!