Turvaekspert: vargad sihivad Aespa küla ja Pelgulinna

Pea iga aasta toob Eestisse mõne rändvaraste grupi, kes suvituspiirkondades ja vaiksemates linnaosades “külalisetendusi” annavad – tänavu tunnevad vargad eriti suurt huvi näiteks Kiisa ja Aespa külade eramajade ning Pelgulinna kodude vastu. Meelerahu turvaustest ja -lukkudest on aga näiline, sest tüüpiline vargus toimub pererahva kodus olles, sageli läbi irvakile jäänud akna või rõduukse. 

Sagedamini kui turvauksest, siseneb varas irvakil akna kaudu. Enamasti lausa pererahva kodus olles.

Rändvaraste jaoks on vargus inimtühjast, hoolikalt lukustatud kodust ühtaegu nii raske kui ohtlik, seetõttu jääb enamik inimesi oma varast ilma ise kodus olles, enamasti magades. Maailmast eraldatuse tunne kauges talus või naabrivalvetunne tihedas linnapiirkonnas loovad turvalisuse illusiooni, mis teeb muretuks uste-akende sulgemise suhtes. Vähegi soojemate ilmadega leiavad vargad vähese vaevaga irvakile jäänud aknaid ja rõduuksi, aiaga kortermajades pahatihti ka tagauksi ja verandasid, mis tänavale ei paista.

Ole hoolas ja näita seda!

Vargaid ja huligaane hoiab tõhusalt eemal kaks retsepti: esmalt kogukonnatunne ja tähelepanelik suhtumine nii enda kui naabri varasse, ning vähemalt sama oluline on oma tähelepanelikkuse avalik väljanäitamine. USA kindlustusseltside uurimus ütleb, et pelgalt turvakaamera nägemine paneb kolmest vargast kaks kohemaid ümber pöörama ja uut ohvrit otsima.

Paljud kogukonnad ja asumiseltsid suhtlevad igapäevaselt sotsiaalmeedias, kus annavad ka kahtlastest inimestest kiiresti teada, näiteks pätikamba märatsema hakates olid pelgulinlased kiired üksteist hoiatama.

Tehnoloogia ja side kiire areng on muutnud ka lihtsamad ja soodsamad valveseadmed väga tõhusateks. Elu näitab, et majast kus näiteks alumine korrus ööseks valvesse pandud, kaob võõras huviline kiiresti esimese piiksatuse peale. Isegi reaalajas kaamerapilti nutitelefoni edastavad valveseadmed on tehnoloogia arenguga muutunud väga soodsaiks, ning need lisavad veel ühe olulise kihi turvalisust: kui vargus siiski toimub, on süüdlaste leidmine ja neilt kahju väljanõudmine tänu videosalvestisele oluliselt lihtsam. Ning mis ehk olulisimgi, videosalvestis vähendab oluliselt ohtu sattuda keerulistesse vaidlustesse kindlustusfirmaga.

Rapid Security sügiskampaanias saad Koduvalve paketi, milles on liikumisandurid ja -kaamerad koos suitsuanduriga, eriti soodsad, makstes vähem kui üks perepizza! Vaata siit, kui soodsa hinnaga saad Rapid Security koduvalve paketi! 

Rapid Security põhjalikum pakett Nutivalve kaasab Sinu kodu kaitsmisse ka valvekeskuse ja turvapatrulli, kodu jälgimiseks ja turvaseadmete juhtimiseks saad kaasa ka tasuta nutitelefoni. Vaata siit, kui hea hinnaga saad turvalise ja kõrgtehnoloogilise Nutivalve paketi sügiskampaanias! 

Vallo Põldma
Turvaekspert
Rapid Security juhataja