Rattavarguste laine: loe, kuidas kaitsta kaherattalist sõpra

Kas sa armastad enda jalgratast? Kui jah, siis ära looda ainult turvalukule, hoiatavad senised jalgrataste vargused. 

Jalgrataste vargused

Võrratud suveilmad lausa meelitavad jalgrattaga liikuma, kuid see toob paraku kaasa ka vargused. Lausa nii hoogsalt, et ajalehed kirjutavad juba Harjumaad tabanud jalgrattavarguste lainest, ning vaid vanajumal teab kui palju jalgrattavargusi on jäänud politseis registreerimata.

Jalgratta kaitsmisel kehtivad mõned lihtsad tõed – näiteks lukustada jalgratas alati suletud raamikontuuri külge ja kindlasti massiivse U-lukuga. “Kui tegu on vähegi kallima jalgrattaga, lähevad need “kaubaks” ka üherattalistena,” rõhutas turvaekspert, Rapid Security juhataja Vallo Põldma. “Kogenud varas saab ka U-lukust jagu, aga vargused kvaliteetsemaid U-lukke avades võtavad rohkem aega kui vargal enamasti käepärast on.”

Vargused luku kiuste

Kuid isegi kui ratas U-lukuga ja raami pidi kinni, on võltsturvatunne ennatlik. Suurbritannias tehtud jalgrattavarguste uuring avastas, et lausa 40% varastatud jalgratastest pannakse pihta lukustatult. Juuli algul varastati Valgas lausa kaks kallist jalgratast korraga, mõlemad olid lukustatud. Ning sugugi alati pole selleks vaja isegi lukku lõhkuda – kas teadsid näiteks, et turvalisena paistva liiklusmärgi või tänavapiirde saab nii mõnigi kord tema betoonalusest ja seega ka rattaluku seest lihtsalt välja tõsta?

Sama uuring ütleb ka, et kõige tõenäolisemalt tabavad jalgrattureid vargused vahetus koduümbruses, näiteks koduhoovis või elamust eraldiseisvas garaažis. “Taas sama järeldus, mida Rapid Security kogemus varemgi kinnitanud: vargad ei käi pererahva eemal olles, mil turvauksed ja alarmid vara valvavad, vaid sagedamini hoopis pererahva silme all,” selgitas Põldma. “Varguste ohvriks langetakse kõige sagedamini siis, kui pererahvas on aias ja garaažiuks lukustamata, eesuks lahti või aken irvakil koos aknast paistva sülearvutiga.”

Ära looda ühele võluvitsale

Põldma sõnul ei soovi keegi veeta suve kullipilguga kodu perimeetrit valvates. “Mis nii puhkusest alles jääks?” küsis Põldma. “Päriselus pole ka reaalne, et kogu majapidamiskraam mil mingigi turuväärtus, oleks kogu aeg seina külge aheldatud.” Seetõttu ei tohiks Põldma sõnul enda vara kaitstes loota üheleainsale võluvitsale.

“Me teame, et varas ei karda tööd ja varas ei karda ootamist, vaid tähelepanu,” rõhutas Põldma. “Jalgrattaid varastatakse poolavalikest kohtadest koduümbrusest seepärast, et see pakub lihtsat saaki ja vähe tähelepanu. Varaste peletamiseks tuleb neid veenda, et teie kodus ootab neid ees vastupidine: raske saak ja suur tähelepanu.”

Põldma kinnitusel näitavad rahvusvahelised uuringud, et näiteks üheksa murdvarast kümnest valivad turvakaamerat märgates endale uue ohvri. Ka aitab kaameratega valvesüsteem ennetada just ettekavatsetud kuritegusid, kus kurjategija ohvri varem välja valib ja tema tegevust jälgib.

“Varga peletamiseks ei ole vaja muukimiskindlat lukku ja ületamatut tara,” kinnitas Põldma. “Kombinatsioon, mis varga kõige kindlamini eemal hoiab, on ka kõige soodsam: hoolikas pererahvas, tähelepanelik naabruskond ja kvaliteetne valvesüsteem. Esimesed kaks saab tasuta ja kolmanda saab umbes kahe perepizza hinnaga.”