Eesti julgeolekuasutused kasutavad Hiina „tagauksega“ valvekaameraid

Eesti riigiasutused, sealhulgas julgeolekuasutused, kasutavad tuhandeid soodsaid valvekaameraid, mille kasutamise USA valitsus keelas turvavigade, avastatud “tagauste” ning seotuse tõttu Hiina valitsusega.

“Hiina tootjad Hikvision ja Dahua pakuvad soodsat masstoodangut, mille turvalisus on alati olnud nõrk koht, nüüd on avastatud ka tagauksed ja leidnud kinnitust Hikvisioni seos Hiina valitsusega,” rõhutas turvaekspert ja Rapid Security juhataja Vallo Põldma. “Eestis teeb odav hind need aga riigihangetel edukaks ja Hiina “tagauksega” kaameraid kasutavad nii meie julgeolekuasutused kui suured ettevõtted.”

Mullu augustis keelas USA Hikvisioni ja Dahua toodete kasutamise riigiasutustes ning julgeoleku ja taristu seisukohalt olulistes kohtades. Dahua valvesüsteemides leiti ränk turvaviga juba 2017. aastal. Samal aastal avastati ka maailma suurima valveseadmete tootja Hikvisioni kaameratesse jäetud “tagauks”. Hikvisioni omanike hulka kuulub Hiina riik ning ettevõte on tunnistanud Hiina valitsuse tugevat mõju nende ärile.

Põldma kinnitusel tähendab see tõsist sõnumit ka erakasutajale, kel riigisaladusi või tundlikku infot pole. “Kui mõne aasta eest näitas Pealtnägija kuidas häkkerid saavad vabalt jälgida inimeste kodusid, oli seal tegemist just Dahua ja Hikvisioni süsteemidega,” rõhutas Põldma. “Hikvision toodab kaameraid ka teistele hankijatele enam kui 80 erineva kaubamärgi all.”

Eestis on turvaliste seiresüsteemide kasutamine isegi tundlikes riigiasutustes väga keeruline, kuna riigihangetes antakse suurim kaal üldjuhul hinnale. “Ka odavaim kaamera võib näidata täitsa viisakat pilti, aga turvaline kaamera pole kunagi odavaim,” märkis Põldma. “Vähegi tundlikke objekte tuleks valvata seadmetega mis kasutavad krüpteeringut, kaitsevad end püsivara muutmise eest ja lubavad iga kaamerat alati identifitseerida. Meie soovitame klientidele selleks Boschi kaameraid, kes pöörab seadmete ja andmeside turvamisele väga suurt tähelepanu.”

Kolm aastat tagasi USA-s valminud valvekaamerate küberturvalisuse uuringus andsid eksperdid Hikvisionile tootjaist kõige madalama hinde. Dahua kaameratest avastati 2017. aastal ränk turvaviga, mis andis andis häkkeritele vähese vaevaga ligipääsu valvesüsteemi kasutajaandmetele ja paroolidele.

Rapid Security on Rootsi juurtega Eestis tegutsev turvaettevõte, mis pakub valveteenuseid ja -tehnoloogiat kolmes Balti riigis.