Rapid Security hoiatab: juunis algab suvilavarguste kõrghooaeg

Algav juunikuu toob kaasa suvilavarguste kõrghooaja, mil kasvab nii varguste hulk kui kahjusumma.

Suvilavargused sagenevad Eestis juunis ja oktoobris, näitab rahvsuvahelise turvaettevõtte Rapid Security varavastaste kuritegude analüüs. Juuni ja oktoobri jooksul pannakse toime ligi veerand kogu aasta suvilavargustest, suurimas ohus on Harjumaa ja Ida-Virumaa suvilad.

“Suvilavargaid ahvatleb enim suve ja sügise algus, kui inimestel on kolimine pooleli – nad ise elavad peamiselt linnas, aga väärtuslik tehnika on suvilas,” rõhutas turvaekspert ja Rapid Security juhataja Vallo Põldma.

Tema kinnitusel varastatakse just juunis ja oktoobris enim suuremat tehnikat, mis nõuab varastelt rohkem tööd. “Südasuvel, kui inimesed on suvilas, varastatakse rohkem väikest elektroonikat, mille kasvõi läbi irvakile jäänud akna või lukustamata jäänud ukse saab kiiresti kaasa haarata,” selgitas Põldma. “Iga seitsmes suvilavargus toimub lahtise ukse või akna kaudu, enda praktikast näeme ka et üllatavalt sageli varastatakse suvilast pererahva kodus olles, kui inimesed aias töötavad või kodu lähiümbruses viibivad.”

Kuigi enamiku suvilavarguste puhul jääb kahjusumma alla 500 euro, kasvab suveperioodil ka suuremate, 500-5000 eurose kahjuga varguste osakaal. “Viimase viie aasta kuritegude statistika kinnitab veenvalt, et varastatakse neist suvilastest, mis on valveta,” rõhutas Põldma. “Sajast varguse ohvriks langenud suvilast 97 olid ilma videovalve või signalisatsioonita.”

Viimase viie aasta jooksul on Eestis registreeritud keskmiselt 170 suvilavargust aastas. Neist 40% toimub Ida-Virumaal ja 22% Harjumaal. “Pea igal aastal on Eesti suvituspiirkondades gastrollinud mõni, pahatihti lõuna poolt saabunud rändvaraste grupp,” märkis Põldma. “Pikas perspektiivis suvilavarguste hulk pigem kahaneb, kasvõi valveseadmete parema kättesaadavuse tõttu. Soodsad ja kvaliteetsed valveseadmed on tänaseks sageli ühendatud nutikodu funktsioonidega mida inimene nagunii vajab, näiteks tule- ja veeavarii andurite, kütte- ja elektriseadmete kaugjuhtimisega.”

Rapid Security varavastaste kuritegude analüüs hõlmas Eestis registreeritud varavastaseid kuritegusid ja väärtegusid aastatel 2014-2019.

Vaata interaktiivselt graafikult, millal vargad Sinu kodukohas aktiivsed on!