Veerand jalgratastest varastatakse lukustamata trepikodadest

“Nelja kuuga, maist augustini, registreeritakse ligi 60% terve aasta jalgratta- ja mopeedivargustest,” selgitas turvaekspert ja Rapid Security juhataja Vallo Põldma. “Kahjuks teevad jalgrattaomanikud varaste elu ise lihtsaks, iga viies varastatud jalgratas viiakse kaasa lukustamata koridorist või trepikojast.”

Viimase viie aasta varavastaste kuritegude analüüs näitab, et jalgrattavaras ei hakka lukku lõhkuma tema jaoks lihtsates kohtades nagu trepikodades või hoovides. “Luku lõhkumine on seal vargale liiga ohtlik ja lukustamata ratta kaasahaaramine – kasvõi järgmisest hoovist – liiga lihtne,” selgitas Põldma. “Peaaegu üheksa jalgratast kümnest, mis varastatakse trepikojast, koridorist või hoovist, on lukuga kaitsmata.”

Varastatud jalgratastest ja mopeedidest vaid iga kahekümnes viidi kaasa videovalve või signalisatsiooniga kaitstud alalt. “Kohtades, kust jalgratta saab lihtsalt ja kiiresti kaasa haarata, kardavad vargad ka videovalvet mõnevõrra vähem – eeskätt avalikes kohtades, parklates, lahtistes hoovides,” täpsustas Põldma. “Seal, kus ratta varastamiseks tuleb lõhkuda uks või lukk, ajab videovalve või signalisatsioon vargal üldjuhul viimasegi isu riskida.”

Viimase viie aasta jooksul on Eestis registreeritud keskmiselt 996 jalgrattavargust aastas, neist ligi kaks kolmandikku Tallinnas või Harjumaal. Justiitsministeeriumi hinnangul võib tegelik jalgratta- ja mopeedivarguste arv olla registreeritud vargustest kordades suurem.

Vaata interaktiivselt graafikult, kui palju Sinu kodukohas jalgrattavargusi registreeritakse!