Vargaid hirmutab valvetehnika

Pea iga suvehooaeg toob Eestisse mõne varaste grupi, kes suvituspiirkondades ja hajaasustusega paigus rüüstamas käivad. Talude ja suvilate omanikud otsivad kodust ära olles meelerahu turvaustest ja -lukkudest, mis mõjub varastele üldiselt peletavalt. 

Rändvaraste jaoks on inimtühja majja sissemurdmine on ühtaegu nii raskem kui ohtlikum, lisaks ei pruugi inimesteta majas ka kuigi palju väärtuslikku olla. Seetõttu erinevalt levinud arvamusest, et tihti murtakse sisse tühjana seisvatesse suvilatesse ei osutu tõeks ja enamjaolt meeldib varastele sisse murda majadesse, kus parasjagu inimesed elavad.

Varaste lemmikkraam asub samuti enamasti toas. Akna taga peituvad sülearvutid, telefonid ja pisem elektroonika lihtsamini kaasahaaratav ja kergemini turustatav kui tabaluku taha peidetud aiatehnika. Rääkimata tõsiasjast, et suveöisel külatänaval on kaasasolevat muruniidukit vastutulijale oluliselt raskem selgitada kui kotis olevat sülearvutit.

Sama kerge on kaasa haarata esikus olevaid käekotte ja rahakotte, halvemal juhul ka võtmeid millega varas ka lähedalasuvasse kuuri, garaaži või autosse pääseb. On isegi juhtunud, et vargad on oma saagi ladunud pererahva autosse, mille võtmed majast pihta pandud. Või on varastatud võtmekomplekt, mille kadumist pererahvas ei pruugi esialgu varguseks pidadagi, ning tuldud rüüstele tagasi siis kui pererahvas juba kodust ära.

Varas ei karda tööd, vaeva ega ootamist. Küll aga kardab varas tähelepanu enamgi kui vanakuri välku. Seetõttu on turvalised uksed ja lukud olulised, sest suuremat lõhkumist ei soovi varas enamasti ette võtta. Kuid neist üksi ei piisa enda rändvaraste eest kaitsmiseks. Uuringutest selgub, et 2/3 varastest pageb, kui näeb turvatehnikat. Olgu selleks siis väike valvekaamera või korralik varustus.

Tehnoloogia ja side kiire areng on muutnud ka lihtsamad ja soodsamad valveseadmed väga tõhusateks. Elu näitab, et majast kus näiteks alumine korrus ööseks valvesse pandud, kaob võõras huviline kiiresti esimese piiksatuse peale. Isegi reaalajas kaamerapilti nutitelefoni edastavad valveseadmed on tehnoloogia arenguga muutunud väga soodsaiks, ning need lisavad veel ühe olulise kihi turvalisust: kui vargus siiski toimub, on süüdlaste leidmine ja neilt kahju väljanõudmine tänu videosalvestisele oluliselt lihtsam. Ning mis ehk olulisimgi, videosalvestis vähendab oluliselt ohtu sattuda keerulistesse vaidlustesse kindlustusfirmaga.