Kas kaasaegsed sulid ei hinda vargamaailma traditsioone?

?>

Kas vanade ja staažikate patarei vilistlaste jaoks on noor pätipõlvkond hukas? Tundub küll, sest traditsioone nad igal juhul ei austa: krimimaailma kullafond ja klassika, kauplustesse sissemurdmine, on viimase viie aasta jooksul vähenenud lausa kolm korda.

Kui 2014. aastal registreeris politsei 243 kauplustesse sissemurdmist, siis tänavu 11 kuuga vaid 83, näitab Rapid Security varavastaste kuritegude analüüs.

Miks noored pätid siis traditsioone ei austa?

Enim rolli mängib ilmselt üldine kuritegevuse vähenemine. Teisalt pole kauplusesse sissemurdmine enam kaugeltki nii tulus, kui maksekaardi-eelsel ajastul – kauplustes lihtsalt pole suuri sularahavarusid. Ning kolmandaks, uus aeg pakub kurjategijatele palju nutikamaid viise kuritulu teenimiseks.

Kuidas aga kriminaalklassika, kauplusesse sissemurdmine, tänapäeval välja näeb?

Kuigi internetikaubamajad pakuvad lahkesti imevidinaid mis justkui iga ukse avama peaks, siis tegelikult on kauplusesse sissemurdmine sama primitiivne kui aastakümneid tagasi. Filmilikult, muukrauaga sisenemisi praktiliselt pole. Pooltel juhtudest lüüakse lihtsalt aken katki, veel veerand sissemurdmisi toimub ukse lõhkumise teel.

Murdvaraste “tööpäev” algab kell üks öösel, enamik kauplustesse sissemurdmisi toimub kella ühe ja nelja vahel. Teine tipp on õhtul kella kuue ja seitsme vahel. See puudutab ilmselt eeskätt maapoode, kus “töö” tehakse ära pärast müüja lahkumist.

Aga saak? Tuleb välja, et niruvõitu ning aina kehvemaks läheb. Enam kui pooltel juhtudest piirdub varaste saak vähem kui 500 euroga, olgu siis sularahas või varastatud kauba väärtuses.